TEKLİF İSTE
Rasyotek Banner

Yararlanabileceğiniz bir teşvik arıyor ya da teşviklerden haberdar olmadığınızı düşünüyorsanız teşvik konusunda uzman, kendini kanıtlamış bir firmadan teşvik danışmanlığı hizmeti almanızda fayda var.

Teşvik Danışmanlığı Nedir?


Teşvik danışmanlığı şirketler için çok önemli bir konu olsa da günümüzde şirketlerin birçoğu yararlanabileceği teşviklerden haberdar değiller. Şirketlerin teşviklerden haberdar olmamasıya da yararlanamamasının en önemli nedenleri olarak, teşviklerin projelendirilmesi, uygulanması ve hesaplamasının biraz karmaşık olması örnek verilebilir. Bu nedenle yararlanabileceğiniz bir teşvik arıyor ya da teşviklerden haberdar olmadığınızı düşünüyorsanız teşvik konusunda uzman, kendini kanıtlamış bir firmadan teşvik danışmanlığı hizmeti almanızda fayda var.Teşvik Nedir?


Teşvik, kelime olarak “isteklendirme,özendirme” anlamı taşımaktadır.Aslında teşvikler genel itibariyle kelime anlamını tam olarak yansıtır. Ülkemizde devlet tarafından ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kanunlar çerçevesinde hazırlanmış,istihdamı arttırmaya yönelik bir çok teşvik yürürlüktedir. Bu teşvikler doğrudan ya da dolaylı yoldan şirketlere fayda sağlar ve ülke ekonomisini canlandırmak için önemlidir.


Yatırımlarda Devlet (Hazine) Teşvikleri Nelerdir ?


Ülkemizde yer alan bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak, gelişmekte olan ve az gelişmiş bölgelerde yatırımı arttırarak istihdamı arttırkmak amacıyla devlet tarafından sağlanan desteklerdir. Bu kapsamda bölgeler gelişmişlik düzeyine göre sıralanarak, her bölgede yapılacak olan yatırımlarla ilgili teşvik edilecek yatırımlar ve desteklenecek sektörler belirlenir. Bu teşviklerden yararlanmak için YatırımTeşvik Belgesi almak gereklidir. YatırımTeşvik Belgesi, yatırımın karakteristik değerlerini ihtiva eden, yatırımın belirlenen asgari şartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi halinde üzerinde kayıtlı destek unsurlarından yararlanma imkanı sağlayan,teşvik sistemi ile ilgili kararın amaçları doğrultusund agerçekleştirilecek yatırımlar için düzenlenen belgedir. Yatırım teşvik belgesini almak için, gerçek kişiler, adi ortaklıklar, sermaye şirketleri, kooperatifler, işortaklıkları, kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları, dernekler ve vakıflar, yurt dışındaki yabancı şirketlerin Türkiye’deki şubeleri ile Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş yabancı sermayeli şirketler başvuru yapabilirler.


Yatırım TeşvikleriŞirketlere Nakit Para Şeklinde Mi Veriliyor?


Bu sorunun cevabı hayır.Teşvikler nakit para desteği değil, devletin alacaklarında indirime gitmesi ya da terkin edilerek ödenmemesi durumudur. Bu neticede teşvikkapsamındayatırım yapan başvuru sahibi;

• KDV ve gümrük vergisinden istisna tutulmakta,

• Sigorta primi işveren payı ve sigorta primi işçi payı Ekonomi Bakanlığınca karşılanmakta; gelir vergisi işci stopajı ise terkin edilerek ödenmemekte,

• Faiz desteğitutarı, ilgili bankaya haznine tarafından ödenmektedir.


SGK Teşvikleri Nedir?


SGK teşvikleri kısaca, istihdamın arttırılması amacıyla hazırlanmış, kanunlar çerçevesinde işverenlerin desteklenmesidir. İstihdam artışına katkıda bulunan işyerleri, her ay sigortalıları adına yatırmakta olduğu işveren priminde teşvik, destek ve indirimden yararlanabilmektedirler.


SGK Teşviklerinden Kimler Hangi Şartlarda Yararlanabilir?


SGK teşviklerinden yararlanmak için işyerinizde çalışan sayısının çok fazla ya da az olma şartı aranmaz. Ancak SGK teşviklerinden yararlanma süreleri erkeklere ve kadınlara, sahip olunan belgelere ve yaşa göre değişiklik gösterebilir. SGK teşviklerinden bütün işyerleri faydalanma hakkına sahiptir ancak en önemli husus uzun-kısa vadede işyerindeki personel sayısının arttırılmış olmasıdır. Bu konuya ek olarak “İşveren” ve “Sigortalı” yönünden bazı koşulların da yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

İşveren Yönünden;


• Aylık prim ve hizmet belgesi kuruma yasal süre içerisinde verilmiş olmalı,

• Kayıt dışı sigortalı çalıştırmamalı,

• Primler yasal süre içerisinde ödenmiş olmalı,

• Prim, idari para cezası ve bu konulara ilişkin cezası ve gecikme zammı cezası bulunmamalı,

• İşverenin borcu var ise bu borçlar yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olmalı


Güncel ve geriye dönük
teşvik kazançlarınızı eksiksiz
ve ücretsiz
hesaplatmak için
bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teşviklerinizi Hesaplayalım

Aydınlatma Metni 'ni