TEKLİF İSTE
Rasyotek Banner

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü

Megip

“Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü”, Türkiye İş Kurumu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında talep edilen iş gücünün yetiştirilebilmesi için kamu ve özel sektör iş birliğinde teorik ve uygulamalı eğitimler içerecek şekilde mesleki eğitimlerin düzenlenmesi için imzalanan protokoldür.

MEGİP Nedir?

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü, mesleki eğitim ve kurslar düzenleyerek istihdama katkıda bulunan bir eğitim protokolüdür. Diğer İŞKUR teşviklerinden farklı olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi gerektiren mesleklerde MEGİP düzenlenebilir. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından yapılacak sınav, ölçme ve değerlendirme sonucunda başarılı olanlara mesleki yeterlilik belgesi verilir.

MEGİP Genel Şartları

Çalışan Yönünden MEGİP

 1. MEGİP programı kapsamında kursiyerlerin günlük cep harçlığı (108.68 TL), genel sağlık sigortaları ve iş kazası, meslek kazası primleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.
 2. 15 yaşını tamamlayan ve İŞKUR’a kayıtlı işi olmayan vatandaşlarımız MEGİP’e katılabilirler.
 3. Program sonunda işveren tarafından gerçekleştirilen yazılı ve/veya uygulamalı sınavlarda başarılı olan adaylara İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü veya üniversite tarafından kurs bitirme belgesi/ sertifika verilir.
 4. Kursiyerler iş birliği ve/veya kursiyer taahhütnamesine aykırı davranmamalıdır. Aksi halde ilgili kursiyer, 24 ay yasaklı duruma getirilmektedir.
Çalışan Yönünden MEGİP
İşbaşı Eğitim Programı
İşveren Danışmanlığı İçin
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

İEP ve MEGİP Farkları

İEP ve MEGİP Farkları

En az 10 sigortalı çalışanı olan işverenlerin yararlanabildiği program kapsamında çalışan sayısının %50’si kadar katılımcı talep edebilmek mümkündür. Bu durum İEP için maksimum %30 oranında kontenjanı kapsamaktadır.

İEP programına katılacak kursiyerler için ön koşul olarak son 1 aydır işsiz olmaları aranırken MEGİP’te kursiyerin program başlangıcından önceki son 1 gün SGK’lı olmaması yeterlidir.

Hizmet sektöründe İEP 3 aylık program olarak düzenlenirken MEGİP’te 6 aya kadar program düzenlenebilmektedir.

İşverenler için MEGİP Şartları

Eğitici ve temrin giderlerinin İŞKUR tarafından ödendiği, MEB veya üniversite tarafından onaylı eğitim programları (Modül program) süresince aşağıdaki şartlarda MEGİP düzenlenebilecektir:

 1. Bir meslek için en az beş kişilik talep olması halinde değerlendirme MEGİP düzenlemesi üzerine değerlendirme yapılabilecektir.
 2. 100 ve üzeri çalışana sahip yeni açılan firmalarda (1 Ocak 2018 itibariyle açılan firmalar) kontenjan sınırlaması olmayacaktır.
 3. Teorik ve uygulamalı eğitimler bir arada ya da art arda verilmelidir. Teorik eğitim bölümünde sınıftaki kursiyer sayısı 25’i geçemez.
 4. Program 160 fiili günü geçmeyecek şekilde planlanmalıdır.
 5. Program bitiminde işverenler programa kayıtlı kişilerin en az %50’sini, 120 günden az olmayacak şekilde en az MEGİP program süresince istihdam etmelidirler.
 6. Programın sona ermesinden itibaren geçen 10 iş günü süresince işveren firma, sertifika sınavını yapmalıdır.
 7. İstihdam taahhüdünün yerine getirilmemesi halinde; işveren tarafından istihdam edilmesi gereken kursiyerler için ödenen sigorta primleri, kursiyerlerin zorunlu giderleri ile işverene yapılan diğer tüm giderler yasal faiziyle işverenden alınır ve işveren ile 24 ay süresince hizmet alımı ve iş birliği kapsamında sözleşme/ protokol imzalanmaz.

MEGİP Programının Avantajları ile MEGİP Programının Avantajları

MEGİP programı avantajları

Rasyotek, İŞKUR Teşvik Danışmanlığı Hizmeti ile firmaların MEGİP süreçlerini hiçbir iş yükü oluşturmadan tamamlamaları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Hizmet İçeriği

 1. MEGİP başvuru ve ödenek işlemleri, kontenjan temini
 2. İŞKUR’dan kursiyer çalışma şartları ile ilgili izinlerin alınması
 3. Aday uygunluk kontrolü ve kayıt işlemleri
 4. Kursiyer bilgilendirme, program başlangıç günü operasyonu
 5. İmza föyü hazırlama, dağıtım, toplama ve güncelleme operasyonları
 1. Kursiyer puantaj sistem girişleri
 2. İzin, rapor, iş kazası ve devamsızlık takip operasyonları
 3. Tasarruf tablolarının hazırlanması, dijital olarak arşivlenmesi
 4. İŞKUR kursiyer ödemeleri takibi
 5. İzin, rapor, iş kazası ve devamsızlık takip operasyonları