Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde Güncelleme Yapıldı

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 01.02.2020 tarihinde yayınladığı duyuruya göre;

Aylık Prim ve Hizmet Belgeleri ve Muhtasar Beyannamenin birleştirilmesi ile oluşturulan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 01.01.2020 tarihinde (Ocak/2020 dönemine ait olup, 26 Şubat 2020 tarihine kadar yapılacak beyanlar ile) Türkiye genelinde uygulamaya açıldığından yeni dönem için MUH ve MUHGVK281 kodlu beyannameler uygulamadan kaldırılmıştır.

Ocak/2020 döneminden itibaren vergi kanunlarına göre vergi kesintisi yapanlar ile 5510 sayılı Kanunun 4/1-a maddesi kapsamında beyanda bulunacak olan mükelleflerin Beyanname Düzenleme Programının yeni versiyonunda yer alan aşağıdaki beyannameleri kullanmaları gerekmektedir:

  • 1003A Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi göndermek isteyenler için MUHSGK
  • 1003B Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi göndermek isteyenler için MUHSGK2
  • 281 Seri No.lu Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliği kapsamında merkezden tek beyanname veren bankalar için MUHGVKSGK

Türkiye’de faaliyet gösteren bütün şirketlerin Muhasebe ile İnsan Kaynakları birimlerinde çalışanların büyük merakla beklediği Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesiyle ilgili 01.02.2020 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı sürüm güncellemesi yaptı. Artık ücret gizliliği açısından şifre alınmasıyla birlikte 1003A ve 1003B olarak iki farklı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini kullanacağız.

Özellikle ücret gizliliğini önemseyen şirketler 1003B MPHB için şifreleri almıştı. Artık İK çalışanları 1003B Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini doldurarak SGK’ya GİB üzerinden bildirim yapacaklar.

EBYN programına giriş yaptığımızda “MUHSGK2 / Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi – 1003B” başlığını seçeceğiz.

Açılan 1003B beyannamesinin “Genel Bilgiler” başlığının ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir. Gereken bilgileri ilgili alanlara doldurmamız gerekmektedir.

İK çalışanları SGK bildirimleri başlığını dolduracaktır. Başlığın herhangi bir veri yazılmamış görüntüsü aşağıdaki gibidir.

SGK bildirimleri başlığını doldurduğumuzda aşağıdaki gibi verilerin dip toplamı otomatik olarak alt tarafta toplanacaktır.

Düzenleme bilgileri başlığının da olması gereken bilgilerle doldurulması gerekmektedir.

Önceki
Sonraki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.