İnsan Teknoloji ve İnternet

İnsanların tutku ile bağlı oldukları yer sanal durak noktamız, istediğimiz zaman kullandığımız istenilen maskenin takılabildi yer. Basit bir şekilde internet tanımı yapmak gerekirse, birbirlerine bağlı milyarlarca cihaz. Başlıkta belirtildiği gibi bu ay teknolojinin ve internetin insan üzerinde ki etkisinden bahsediyor olacağız. Genel olarak şu şekilde başlar her şey ne kadar zaman ayırıyoruz internete, Cep telefonu, PC, Oyun Konsolları, Akıllı Tv, Sanal Gerçeklik Gözlükleri vb. bunlar çok cezbediyor insanı.

Hayatımızın ne kadar kapsadı, kısa şekilde bakacak olursak teknolojinin gelişmesi ile internet hayatımıza daha fazla hükmeder hale geldi. Aslında genelde veriye saniyeler içerisinde ulaşırken bazı bağımlılık durumlarını yanında getirdi.  İstanbul Bakırköy’ de yer alan bir Devlet Hastanesinde Cuma günü öğleden sonra İnternet Bağımlılığı Poliklinik hizmet vermekte, aslında bu ne Ülke olarak ne kadar bağımlı olduğumuzun kanıtı.

Eskiden gazete okuma, kitap okuma gibi alışkanlıkların tamamı Cep Telefonlarında ki uygulamalar sayesinde anında elinizin altında, kitap okumak için kitap taşımak manasız gelmeye başladı PDF formatına çevrilmiş kitaplar işinizi görüyor. Aslında bu gibi değişimler bizleri özlem içerisine itmeye başladı eskilere dönme özlemine.

Artık insanların topladığı verilen o kadar çok olmaya başladı ki günümüzde sıkça adını duymaya başladığımız Big Data (Büyük Veri) , her ne kadar teknolojinin ilerlemesi ve kullanım alanlarının artması ile ortaya çıkmış bir kelime olarak görülse de, yıllardır içerisinde bulunduğumuz fakat gelişiminden pek haberdar olamadığımız bir olgudur. Bu olguya farkında olmadan sürekli destek vermekte ve “Büyük Veri” olarak isimlendirdiğimiz bu ortama sürekli veri akışı sağlanmasında bizler de katkı sağlamaktayız.

Biraz Örnek vererek açıklarsak

  • Twitter’ da işlenen günlük veri miktarı 8 terebyte’a yaklaşmış durumda
  • Arama motorlarında yaptığınız aramalardan sonra reklam olarak aradığınız ürünlerin sağda ya da solda çıkması sizce tesadüf mü?

Bazı örneklerden sonra bağımlılık konusunda şirketler ön plana çıkıyor, ARGE kavramı artık Big Data ile eş değer hale geldi. Artık küçük yada büyük tüm işletmelerin işleri ile ilgili olarak data toplaması gerekli, bu dataları kullanması manalı hale getirmesi ve doğru stratejik planlar oluşturmasına yardım etmesini beklemeli. Hangi sektörde olursanız olun topladığınız dataları analiz ederek büyük faydalar sağlayabilirsiniz.

Çağ bilgi çapı. Bilgi de artık ansiklopedilerde değil, verilerde gizli, bu veriler sizin bizim gibi insanların internet kullanımı ile ortaya çıkıyor.

 

Önceki
Sonraki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.